השתלות שיער לנשים

נשירה מסיבית אצל נשים יכולה להתחיל אחרי לידות ונשירה לאחר גיל המעבר לערך בגיל 65 תהיה נפוצה יותר. התקרחות נשית נותרה אחת הבעיות המטרידות והכי פחות מדוברות בתחום הרפואה. האיגוד האמריקאי לאובדן שיער הגדיר את הבעיה אצל נשים כ"מצב רציני ומשנה חיים" שפוגע בדימוי העצמי ובמצב הרגשי ועלול לגרום נזק פסיכולוגי של ממש.

תוכן עניינים

אתן לא צריכות לאבד את הראש בגלל דלילות בשיער

"40% מאוכלוסיית הנשים סובלת מנשירת שיער בגילאים שונים"

אז מה אנו יודעות על נשירת שיער אצל נשים?

כיום אנו עדים לנשים צעירות מאוד בגילאי 27 ומעלה עם שיער דליל מאוד וחסר.

נשירה מסיבית אצל נשים יכולה להתחיל אחרי לידות ונשירה לאחר גיל המעבר לערך בגיל 65 תהיה נפוצה יותר. התקרחות נשית נותרה אחת הבעיות המטרידות והכי פחות מדוברות בתחום הרפואה. האיגוד האמריקאי לאובדן שיער הגדיר את הבעיה אצל נשים כ"מצב רציני ומשנה חיים" שפוגע בדימוי העצמי ובמצב הרגשי ועלול לגרום נזק פסיכולוגי של ממש.

נשירת שיער אצל נשים מתבטאת בדילול של השיער הקיים המגיע ביחד עם שיער דק מלכתחילה. בשונה מהתקרחות של גברים שמגיעה בנשירת שיער משמעותית עד למצב של קרקפת ללא שערות, התקרחות נשית נפוצה גם מוקדי ההתקרחות שונים.

אצל נשים השיער הופך לדליל יותר, זקיקי השיער מאבדים את הכוח והחיוניות וכך השיער הופך לדק ולדליל יותר בכל הראש, כאשר קו השיער (קו המצח) בדרך כלל נשמר (אין נסיגה משמעותית של מפרצים אצל נשים).  

שינויים הורמונליים משמעותיים, מתרחשים אצל נשים בעיקר אחרי לידה או בשינוי תזונה קיצוני (למשל הרעבה עצמית עד מצב של אנורקסיה, יכול לגרור תופעות של הפסקת מחזור ונשירת שיער. נשירת שיער משמעותית נחשבת כזו אם בבוקר נותרות שערות על הכרית, אם תוך כדי חפיפה נותרות שערות ביד או לאחר סירוק נשארת כמות גדולה של שערות על המברשת (כמות גדולה = כ-100 שערות ביום).  

דפוס ההתקרחות הנשי

השכיח הוא בצורת עץ אשוח – לאורך מרכז הקרקפת (פס במרכז הראש)  ומפושט לצדדי הקו כדילול שיער משמעותי, או דילול והתקרחות בצורה מפושטת ואחידה בכול הראש.

סיבה שכיחה נוספת להתקרחות נשית היא – טלוגן אפלוביום – Telogen Effluvium – הכוללת רשימת סיבות שמתארות מצב טראומטי חריג בחייה של אישה, כגון הריון ולידה ומצב תזונתי ירוד (דיאטה קיצונית). מצבים אלו יכולים להתאפיין בנשירה דרמטית שתתחיל מספר שבועות לאחר האירוע ובדרך כלל חולפות עד שנה מיום האירוע. במצבים כאלו אנו ממליצה לחכות ולא להתערב מידית. בתשאול האישי הראשוני בייעוץ אנו בודקים ממתי התחילה הנשירה והאם היא קשורה לאירוע חריג. אצל חלק מהנשים אירוע כזה ותופעת הנשירה שבאה בעקבותיו יכולה להפוך לכרונית ללא הסבר ברור למה.

נשירה מוגברת יכולה גם להיות קשורה לחוסר בוויטמינים ומינרלים, תופעות לוואי של תרופות או מחלה (סוכרת, אנמיה), טראומה, מצבי מתח, תזונה לא מאוזנת, דיאטות כאלו ואחרות ועוד. כשהמאגרים של חומרים אלו לא מספיקים לגוף או חסרים בקיצוניות, הדבר יכול להתבטא בנשירת שיער ובשיער דליל ושביר.

דלילות בשיער היא גנטית?

רוב הנשים שמגיעות לייעוץ יספרו לי כי גם אמא שלהן ו/או אחיות שלהן סובלות גם הן מאותה התופעה. פעמים רבות, נשים שמלכתחילה נולדו עם שיער בעל מבנה דק מאוד ולא צפוף במיוחד, כל נשירה גם לא מוגזמת מידי יכולה להיות קריטית למסת השיער הראשונית שלהם על הראש.

איבוד שיער על רקע תורשתי פוגע בדרך כלל בנשים בגיל המעבר, בשלב שבו השחלות מפסיקות להפריש הורמונים ורמות הטסטוסטרון שלנו עולות לעומת האסטרוגן. התוצאה היא נסיגת השיער על הראש כמו גברים בשל חוסר אסטרוגן שיגן עליו. (נגזרת של טסטוסטרון, הורמון המין הגברי, שנקראת דיהידרוטסטוסטרון). במצבים מסוימים, הופך ההורמון הזה לאויבם של זקיקי השיער גם בראש של נשים.

סוג נוסף של נשירה היא התקרחות כתוצאה ממשיכה – Traction alopecia – משיכה ממושכת של שיער בתסרוקות או בקוקו מתוח והדוק, תוספי שיער, צמות צמודות קרקפת – כל אלה יכולים לגרום לנזק מקומי לזקיקי השערות. שורשי השערה רגישים למתח וכאן מדובר על הפעלת מתח גדול וממושך.

גם שימוש כרוני בחום או בכימיקלים יכולים להחליש את הזקיקים – צבעי שיער, פן, החלקות – ובמיוחד פעולות שמבוצעות בחומרים לא איכותיים ובידיים לא מקצועיות.

בכל שלב שבו מתחילה נשירת שיער מוגברת, נכון להתחיל בהתייעצות עם רופא עור ו/או אנדוקרינולוג, לעבור בדיקת דם ראשונות לבדיקת חוסרים בגוף וכן לבדוק את תפקוד בלוטת התריס. בדיקות אלה נועדו לזהות חסרים תזונתיים שכיחים ומצבי מחלה שעלולים לגרום להתקרחות כגון אנמיה, מחסור בוויטמין B12 ובעיות בתפקוד בלוטת התריס.

הקשר בין נשירת השיער לחוסר בוויטמינים אינו תמיד נכון, וברוב המקרים בדיקות הדם יהיו תקינות ולא יעידו על חוסר בוויטמינים אלו, למרות קיומה של נשירה מסיבית שכאמור אינה מצליחה להיות מוסברת כתוצאה מבדיקות דם.

חוסר האונים בטיפול בנשירת שיער והתקרחות אצל נשים פתח שוק שלם של היצע למגוון פתרונות ביניים שחלקם חוטאים בהבטחות מופרזות ולא מחוברות למציאות האפשרית.

  • מכונים המציעים עיסויים לקרקפת – פועלים בתוך הידיעה כי הזרמת דם וחמצן לקרקפת יכולה לתרום ולעזור לזקיקים להתמודד עם המחלה או הגנים שתוקפים אותה, יכולה לעכב נשירה מואצת ולרענן את השיער הקיים ואף לעבות אותו במקצת, וכן לעזור לזקיקים עייפים לעלות על פני השטח. שימוש בשמנים טבעיים, כמו שמן סומסום או שמן קיק כדי לנסות לעודד את צמיחת השיער. אם לא יועיל, כנראה גם לא יזיק. אף אחת מהן לא יכולה להצמיח שיער חדש באזור שהתייבש מזקיק חי.
  • שימוש בטיפול תרופתי המסייע לגברים – גם הוא לא תמיד אפשרי. תרופת פרופסיה, הגלולה הראשונה בעולם נגד התקרחות שמסייעת בהפסקת הנשירה ובהצמחת שיער. ניתן לרשום אותה לגברים בלבד, למעט מקרים מיוחדים.
  • שימוש בחומרים חיצוניים – למריחה על הקרקפת כגון מינוקסידיל. לנשים מומלץ בריכוז נמוך יותר של 2% (ולא 5%). תוצאות מחקרים בשימוש של נשים בחומר הראו תוצאות בינוניות ומטה – תוצאה והשפעה מאוד מוגבלת.

כפי שתהליך ההתקרחות אינו בלעדי לגברים, כך גם השתלת שיער בטורקיה אינה פתרון גברי בלבד, אלא פתרון אידאלי לנשים הרוצות להשיב מראה צעיר וטבעי לשיערן.

השתלת שיער לנשים היא האופציה הטובה ביותר בסינון נכון של מי יכולה להתאים לטיפול. מדובר בהליך שיכול בטווח של שנה עד שנה וחצי לעבות את השיער ולהעניק פתרון איכותי ויציב לאורך שנים. השיטה המתקדמת ביותר שבה גם מתמחים הצוותים שלנו המבצעים את השתלות השיער נקראת DHI – Direct Hair Implantation.

לקריאה נוספת על שיטת הטיפול DHI המתאימה לנשים.

אהבתם? שתפו:

מאמרים נוספים:

השתלות שיער ישראל טורקיה
צרו איתנו קשר
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
דילוג לתוכן