על פי "ויקיפדיה" – אלופציה אראטה היא מצב רפואי אצל בני אדם (ובעלי חיים), המתרחש באופן פתאומי ובו נגרמות התקרחויות באזורים מסוימים בגוף או בכולו מבלי שהדבר גורר אחריו צלקת כלשהי. במחלה אין סכנת חיים. יש מהלוקים בה אשר חשים בעיית דכדוך או ירידה בהערכה עצמית. המחלה מופיעה בשני המינים באופן שווה והיא שכיחה יותר בגילאים צעירים.

מדובר במחלה אוטואימונית בה מערכת החיסון מתנגדת לרקמות הגוף, מגיבה אליהן כאל רקמות זרות וגוררת פגיעה ונזק לרקמה. המחלה מופיעה אצל אנשים שהם בריאים בדרך כלל. בעת המחלה מגיבה מערכת החיסון כנגד זקיקי השיער. וגורמת לנשירה של השיער.

הסיבות לתקיפה הזו של הגוף את תאי השיער אינן מובנות ועדיין מועלות השערות רבות. תרופות הקיימות היום בשוק, שיודעות לעכב את התקיפה, מטפלות רק בסימפטומים ולא מרפאות את המחלה ומיד לאחר הפסקת התרופה הנשירה חוזרת. אלופציה אראטה שכיחה בכ- 2% מהאוכלוסייה ללא הבדל בין גברים לנשים ואין ממש תרופה למחלה זו. ב-50%  מהמקרים שיער יכול לחדש את הצמיחה באזור שהקריח באופן ספונטני לאחר שנה.

אלופציה אראטה יכולה להופיע בכל גיל, ולרוב תגיע לפני גיל 30. אלופציה אראטה יכולה להיות קשורה למחלות של בלוטות התריס, וויטליגו, מחלת קרוהן או מחלת מעי דלקתית – קוליטיס. בנוסף מצבים של דלקות כרוניות של העור – אסמה של העור ודלקות כגון אטופיק דרמטיטס ואפילו סוכרת נעורים- כל אלו חייבים להיבדק טרם ביצוע של השתלות שיער.

ההמלצה לצעירים, גברים ונשים שלא עברו בירור רפואי אצל רופא עור בעבר בנוגע לדילול השיער ותופעת ההתקרחות שלהם, נדרשים ללכת להיבדק טרם התהליך.

טיפול תרופתי מקובל – במרשם רופא בלבד:

 • סטרואידים מקומיים – במריחה או בזריקות
 • מינוקסידיל – יכולה לעזור ולזרז התאוששות של שיער באזור ההקרחה
 • כדורי פרופסיה – מדכאים את פעילות ההורמון הגורם לנשירת שיער
 • שמפו ניזורל – עם המרכיב הפעיל העיקרי הקטוקונזול. חומר זה מפחית נשירת שיער והתקרחות גברית טיפוסית באמצעות דיכוי ה- DHT ושיכוך תהליכים דלקתיים שעלולים להוביל לנשירת שיער. אם נסתפק רק בשמפו, כנראה שלא נקבל את אותן התוצאות שהיינו מקבלים אם היינו משתמשים בכל השלושה יחד. כל מה שנקבל משימוש בשמפו בלבד הוא בסך הכל האטה מסוימת בנשירת השיער.

השיער עצמו אינו איבר חי והשערה צומחת בזכות זקיק שיער שנמצא מתחת לעור. אנדרוגן, ששמו דיהו-טסטוסטרון או  DHT, שמקורו בהורמון הגברי- הטסטוסטרון, עובר המרה טבעית בגוף של כולנו. עד גיל 18, לרוב, האנדרוגן הזה אינו נמצא בכמות גבוהה בגופינו ולכן בגילאים אלו השיער נראה בריא. העדר אנזים זה באזורי זקיקי השיער הוא זה שגורם לשיער להיות בריא. נוכחות מוגברת של האנזים הזה בהמשך החיים היא הסיבה שמעכבת ומפריעה לגדילה הבריאה של השערה.

שיער בריא בא לידי ביטוי במחזור צמיחה תקין, בשלושה שלבים: שלב הצמיחה –  השלב הארוך והעיקרי; שלב ההאטה; שלב המנוחה –  בו השערה נושרת עד להתחדשות שלב הצמיחה מחדש.

מראשו של אדם בעל צמיחת שיער תקינה ינשרו כ-100 שיערות ביום, אך מכיוון שבדרך כלל רובם המוחלט של הזקיקים נמצאים בשלב הצמיחה, שיער הראש נראה מלא.

לאחר גיל 18 ריכוז האנדרוגן שנמצא בדם הוא גבוה והזקיקים מתחילים להיפגע מכך בצורה הדרגתית. שלב הצמיחה מתחיל להתקצר ושלב המנוחה מתארך והופך להיות כמעט קבוע. מצב זה גורר נשירת שיער מוגברת, שיער דק ודליל.

עם הגיל מתרחשים שינויים רבים בגופנו והוא חשוף לפגעי הזמן. גם השיער שלנו מזדקן וחשוף לסגנון החיים שלנו – תזונה עישון צריכת אלכוהול לחצים נפשיים כול אלו יכולים גם הם לפגוע ולזרז הזדקנות ונשירה של שיער.  

ראשית כמו כל תהליך החלמה אחר גם פה מדובר בתהליך אישי ופרקי הזמן יכולים להשתנות מאדם לאדם.

האזור התורם – האזור האחורי ממנו נלקחו השתלים יחזור לגדילת שיער רגילה במהלך החודש הראשון, בדומה לשיער ראש שגדל אחרי גילוח.

האזור המושתל – יכול להיות נפוח במהלך השבוע הראשון. חוסר תחושה באזור יכול להימשך עד 9 חודשים מיום מהטיפול.

האזור המושתל – יעבור תהליך החלמה הכולל התייבשות הקרקפת וגלדים שיהיו צריכים לנשור. השיער המושתל ינשור כולו בתוך חודשיים לערך ויחזור לצמוח שוב לאחר מכן. בתהליך של בין שנה לשנה וחצי יהיה אפשר לראות תוצאה סופית של ההשתלה.

מבחינה פיזית – אין שום בעיה לחזור לשגרה מלאה יום למחרת הטיפול. ובכל זאת, חזרה לשגרה תלויה בסוג העבודה וברגישות האישית של כל אדם לנראות אחרי הטיפול. מומלץ לקחת לפחות שבוע חופש מיום הטיפול, לתת לנפיחות הראשונה לרדת ולעבור מספר ימים של שטיפת הראש וניקוי הקרקפת משאריות דם שהתייבשו. במשך לפחות שבועיים צריך להימנע מפעילות מאומצת – ספורט או עבודה פיזית.

את צמיחת השיער המלאה והסופית רואים לאחר שנה וחצי מיום ההשתלה. תהליך היקלטות השתל באזור החדש, כולל נשירת השערה שהשורש הגיע איתה – לוקח לערך חודשיים. לאחר מכן, מתחילה צמיחה של שיער חדש מתוך השורש שהושתל.

קצב צמיחת השערה החדשה הוא אישי ותלוי במספר גורמים, כגון זרימת דם בקרקפת, תרופות שאדם נוטל, עישון וכו'. כחצי שנה לערך מיום הטיפול, מתחילה צמיחה נוספת של שערות חדשות מתוך אותו זקיק – תהליך שמעבה את כמות השערות באזור המושתל. אז מתרחש תהליך של מיצוי הפוטנציאל של כל זקיק לגדל מתוכו יותר משערה אחת.

ישנם רכיבים תזונתיים שאפשר לקחת דרך הפה, כמו ויטמינים, אשר ידועים כבעלי השפעה וערך מוסף לבריאות העור, הציפורניים והשיער. מכיוון שהם מושפעים לא רק מהתנאים החיצוניים שהם חשופים אליו, מהסביבה, אלא גם ואולי בעיקר מהשכבות הפנימיות של העור. לכן אנו ממליצים לתחזק את טיפול ההשתלה ולשמור עליה גם מבחוץ וגם מתוך פנים הגוף.

ויטמינים המכילים:

 • חומצה אורטו סליצילית – סילקה – נחשבת לחומר חשוב בתהליך יצירת שיער.
 • גופרית – חומר המסייע ביצירת קארטין – אבן יסוד חשובה בבניית השערה.
 • ביוטין – חוסר בביוטין יכול לגרום לנשירת שיער.
 • ויטמינים מקבוצהB .
 • חומצות שומן מסוג אומגה 3 – חשובות בצמיחה תקינה של השיער.

חפיפה יומיומית בעיקר למי שיש שיער שומני – אפילו מומלצת. גם שימוש יומיומי בשמפו ומרכך – לא יהיו סיבה לנשירה. לבעלי שיער יבש – לא מומלץ לחפוף בכל יום על מנת שהשיער לא יתייבש יותר, אבל גם לא מעט מידי. הימנעות מחפיפת הראש עלולה לגרור תופעה של קשקשים ולכן מומלץ לבעלי שיער יבש לחפוף בכל יומיים-שלושה.

לא הוכח שהדבר משפיע בצורה ישירה ובלעדית, למרות שחשוב מאוד לצבוע בחומרים איכותיים ומאושרים ע"י משרד הבריאות. כמו כן, כמובן שמומלץ לבחור ספר מקצועי שמבצע את העבודה בצורה אחראית.

 • חבישת כובעים צמודים ובצורה אינטנסיבית – דבר המביא לחיכוך ולחץ על הראש, לפגיעה בזרימת הדם בעור ולמניעת הגעתם של דם וחמצן לשורשי השיער, שכתוצאה מכך שעלולים למות ולנשור.
 • סירוק וקשירת שיער לקוקו מתוח בצורה קיצונית ויומיומית – מחלישה את השיער ואת החיבור שלו לקרקפת.
 • שימוש בפן ובמחליקי שיער – שימוש בחום קיצוני, ישיר ואינטנסיבי על השיער עלול לפגוע בגוף השערה לגרור שבירה ונשירה.
דילוג לתוכן